Ulga termomodernizacyjna – co warto wiedzieć
Ulga termomodernizacyjna to pojęcie, o którym obecnie wiele się słyszy. Nie każdy jednak do końca wie, czym ona w ogóle jest. Poniższy artykuł postara się przybliżyć Was do tej tematyki.
Czym jest ulga termomodernizacyjna?
Ulga termomodernizacyjna, najprościej mówiąc to ulga podatkowa. Dzięki niej mamy możliwość odliczenia od podatku wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Kwota odliczenia może wynieść do 53 tys. zł a w przypadku małżeństw nawet dwa razy tyle. Z możliwości odliczenia mogą skorzystać te osoby, którzy opodatkowują swoje dochody według skali podatkowej na zasadach ogólnych (PIT-36 lub PIT-37), podatkiem liniowym lub opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać właściciele albo współwłaściciele domu jednorodzinnego, w tym również w zabudowie szeregowej i bliźniaczej. Ulga termomodernizacyjna obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. zgodnie z wejściem w życie ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Jakie warunki należy spełnić, żeby skorzystać w ulgi termomodernizacyjnej?
Osoba, która zdecyduje się na przedsięwzięcie musi spełnić kilka istotnych warunków. Oto one:
- Najważniejszy aspekt to taki, że wspomniana osoba musi być właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego. Nie ma jednak znaczenia, czy jest to dom wolno stojący, bliźniak, czy w zabudowie szeregowej.
- Właściciel/współwłaściciel poniósł wydatki na materiały budowlane, urządzenia lub usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku i jest w stanie udokumentować ten fakt przedstawiając faktury i rachunki dotyczące prac. Należy jednak pamięć o tym, że ulgi nie będzie można odliczać później, niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek.
- Przedsięwzięcie termomodernizacyjne zostanie zakończone w ciągu 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, kiedy został poniesiony pierwszy wydatek. Jeśli w okresie trzech lat nie zostanie przeprowadzona termomodernizacja będzie trzeba zwrócić ulgę.
- Nie można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, jeśli budynek nie jest oddany do użytku i jest w budowie, jak również jeśli jest w trakcie rozbudowy czy przebudowy prowadzącej finalnie do zwiększenia powierzchni mieszkalnej.
Na co przysługuje ulga termomodernizacyjna?
Nie wszystkie wydatki uprawniają do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Poniżej przedstawiamy listę wydatków kwalifikujących się do ulgi. Obejmuje ona materiały budowlane, urządzenia i usługi. I tak w ramach wydatków na materiały budowlane i urządzenia na liście wymienia się:
- materiały budowlane wykorzystywane do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów, wchodzące w skład systemów dociepleń lub wykorzystywane do zabezpieczenia przed zawilgoceniem,
- węzeł cieplny wraz z programatorem temperatury,
- kocioł gazowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin,
- kocioł olejowy kondensacyjny wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin,
- zbiornik na gaz lub zbiornik na olej,
- kocioł przeznaczony do spalania biomasy,
- przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
- materiały budowlane wchodzące w skład instalacji ogrzewczej,
- materiały budowlane wchodzące w skład instalacji do przyłączy ciepłej wody użytkowej,
- materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego,
- pompa ciepła wraz z osprzętem,
- kolektor słoneczny wraz z osprzętem,
- ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem,
- stolarka okienna i drzwiowa, w tym okna, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi, drzwi balkonowe, bramy garażowe, powierzchnie przezroczyste nieotwieralne,
- materiały budowlane składające się na system wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu.
- W ramach wydatków na usługi na liście wymienia się:
- wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego,
- wykonanie analizy termograficznej budynku,
- wykonanie dokumentacji projektowej związanej z pracami termomodernizacyjnymi,
- wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej,
- docieplenie przegród budowlanych, płyt balkonowych, fundamentów,
- wymiana stolarki zewnętrznej np.: okien, okien połaciowych, drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych, bram garażowych, powierzchni przezroczystych nieotwieralnych,
- wymiana elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej lub wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej,
- montaż kotła gazowego kondensacyjnego,
- montaż kotła olejowego kondensacyjnego,
- montaż pompy ciepła,
- montaż kolektora słonecznego,
- montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego,
- montaż instalacji fotowoltaicznej,
- uruchomienie i regulacja źródła ciepła oraz analiza spalin,
- regulacja i równoważenie hydrauliczne instalacji,
- demontaż źródła ciepła na paliwo stałe.
Otrzymaj wsparcie w uzyskaniu informacji na temat ulg termomodernizacyjnych.
Powyższe kwestie wydają Ci się skomplikowane? Spokojnie. Odpowiemy na wszystkie twoje pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z ulgami termomodernizacyjnymi. Nasi specjaliści pomogą Ci dobrać najlepsze dostępne opcje na rynku i udzielą niezbędnych informacji.