×

Kto może skorzystać z dofinansowania do termomodernizacji?

Termomodernizacja budynków jest kluczowym czynnikiem w dążeniu do osiągnięcia efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Właśnie dlatego wiele krajów, w tym Polska, wprowadza programy i fundusze, które oferują dofinansowanie dla właścicieli budynków, którzy chcą przeprowadzić termomodernizację.

Sprawdź kto może ubiegać się o dofinansowanie do termomodernizacji:

 1. Osoby fizyczne posiadające nieruchomość:

  Właściciele budynków mieszkalnych, którzy są osobami fizycznymi, mogą ubiegać się o dofinansowanie do termomodernizacji. Obejmuje to zarówno jednostki mieszkaniowe, jak i domy jednorodzinne. Programy dofinansowania zazwyczaj wymagają, aby nieruchomość była przeznaczona do celów mieszkalnych i była własnością wnioskodawcy.

 2. Spółdzielnie mieszkaniowe:

  Spółdzielnie mieszkaniowe również mogą ubiegać się o dofinansowanie do termomodernizacji. W przypadku spółdzielni, wniosek o dofinansowanie może być składany przez zarząd spółdzielni lub przez członków spółdzielni. Ważne jest, aby spółdzielnia była zarejestrowana i posiadała prawa do zarządzania budynkami mieszkalnymi.

 3. Wspólnoty mieszkaniowe:

  Wspólnoty mieszkaniowe, które są zarejestrowane jako odrębne jednostki prawne, mogą również starać się o dofinansowanie do termomodernizacji. W tym przypadku wniosek o dofinansowanie powinien być złożony przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub przez upoważnione osoby reprezentujące wspólnotę.

 4. Małe i średnie przedsiębiorstwa:

  Nie tylko osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o dofinansowanie do termomodernizacji. W niektórych programach istnieje również możliwość skorzystania z dofinansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw. Warunki i wymagania mogą się różnić w zależności od programu, więc przed złożeniem wniosku warto zapoznać się z konkretnymi szczegółami.

Warto pamiętać, że każdy program dofinansowania do termomodernizacji może mieć swoje własne kryteria i wymagania. Przed przystąpieniem do termomodernizacji i ubieganiem się o dofinansowanie, najlepiej dokładnie zapoznać się z zasadami danego programu.

Profesjonalna pomoc w pozyskaniu dofinansowania na termomodernizację budynku

Chcesz przeprowadzić termomodernizację swojego budynku ale zastanawiasz się czy kwalifikujesz się do dotacji? Skontaktuj się z nami. Specjaliści TermoModernizacje Sp. z o.o. przeanalizują Twoją sytuację i pomogą w dobraniu najbardziej optymalnego rozwiązania, które pomoże Ci uzyskać najbardziej korzystne finansowanie w ramach obowiązujących programów.

Kryteria, które najczęściej są uwzględniane przy udzielaniu dofinansowania do termomodernizacji:

 1. Stan budynku:

  Większość programów dofinansowania wymaga, aby budynek był w odpowiednim stanie technicznym. Może to obejmować sprawdzenie, czy budynek nie posiada poważnych uszkodzeń konstrukcyjnych, wilgoci, grzybów lub innych problemów, które mogą wpływać na skuteczność termomodernizacji.

 2. Efektywność energetyczna:

  Często istnieje minimalny poziom efektywności energetycznej, który musi zostać osiągnięty w wyniku przeprowadzonej termomodernizacji, aby zakwalifikować się do dofinansowania. Może to obejmować minimalne wartości wskaźników takich jak współczynnik przenikania ciepła (U-wartość), współczynnik izolacji termicznej (R-wartość) czy też zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie.

 3. Użytkowanie budynku:

  Część programów dofinansowania może ograniczać wsparcie tylko do budynków, które są używane jako mieszkania lub budynków komercyjnych o określonym przeznaczeniu. Inne obiekty, takie jak budynki przemysłowe, magazyny czy obiekty użyteczności publicznej, mogą podlegać innym programom lub środkom finansowym.

 4. Wiek budynku:

  W niektórych przypadkach, szczególnie przy dofinansowaniu rządowym, preferowane są starsze budynki, które mają większy potencjał na poprawę efektywności energetycznej. Może istnieć minimalny wiek budynku, który kwalifikuje go do programu dofinansowania.

Ważne jest również świadome podejście do procesu termomodernizacji, uwzględniające zasady ekologii i ochrony środowiska. Programy dofinansowania mogą preferować zastosowanie ekologicznych i energooszczędnych materiałów oraz technologii.

Z TermoModernizacje Sp. z o.o. uzyskanie dofinansowania jest proste

Masz pytania odnośnie aktualnych dofinansowań? Potrzebujesz pomocy w zorientowaniu się w możliwościach przeprowadzenia termomodernizacji Twojego budynku?

Skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści chętnie Ci doradzą i odpowiedzą na wszystkie pytania związane z realizacją prac termomodernizacyjnych oraz uzyskaniem finansowania.